Kampania “Lepszy Poznań” rozpoczęta!

  • 19 September 2009

W sobotę 19 września podczas Dnia Organizacji Pozarządowych w Poznaniu rozpoczęta została nowa kampania naszego Stowarzyszenia – “Lepszy Poznań”. Ma ona na celu konsolidację III sektora w naszym mieście oraz mobilizację poznaniaków do odzyskania wpływu na sferę publiczną naszego miasta w duchu demokracji uczestniczącej. W najbliższych dniach odbędą się konsultacje z przedstawicielami organizacji pozarządowych dotyczących postulatów III sektora w Poznaniu oraz relacji między NGO’sami a władzami miasta (np. w kontekście polityki lokalowej ZKZL).

KAMPANIA „LEPSZY POZNAŃ”

– zaproszenie do współpracy

Zapraszamy przedstawicieli poznańskich organizacji pozarządowych na spotkania konsultacyjne dotyczące rozpoczynającej się właśnie Kampanii „Lepszy Poznań”. Jej celem jest konsolidacja zaangażowanych społecznie poznańskich organizacji pozarządowych, zmobilizowanie ich do udziału w sferze publicznej naszego miasta i realizacji naszych wspólnych postulatów przez władze Poznania.

Niestety w wielu kwestiach nasz głos jest pomijany – a część priorytetów Urzędu Miasta Poznania, w tym dotyczących polityki lokalowej, zasad przyznawania dotacji, alokacji środków budżetowych – wręcz sprzeczna z naszymi potrzebami. Mimo otwarcia i przychylności urzędników z którymi codziennie pracujemy, priorytety władz miasta nastawione są na osiąganie zysków i zdobywanie poparcia politycznego przez finansowanie spektakularnych imprez, zamiast budowania infrastruktury i warunków służących tym, którzy faktycznie pracują z ludźmi. Nie jest przypadkiem, że centra handlowe i apartamentowce rosną w Poznaniu jak grzyby po deszczu, a mimo obietnicy Prezydenta wciąż nie mamy choćby Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, gdyż… „nie ma na to pieniędzy”. Nie jest też przypadkiem, że to programy III sektora są pierwsze w kolejce do cięć budżetowych.

W Poznaniu istnieją grupy lobbystyczne (np. developerskie), które są w stanie wpływać na działania Prezydenta i podległych mu urzędów. Czas, by organizacje pozarządowe przestały być tylko klientami UMP, wykonującymi od czasu do czasu zadania zlecone, a stały się w stosunkach z magistratem traktowanym partnersko podmiotem zbiorowym. Jeżeli jednak chcemy być poważnie traktowani, musimy się wreszcie zorganizować.

To my, aktywiści i pracownicy NGO’sów, nie partie polityczne czy wielki biznes, codzienną, ciężką pracą, tworzymy życie społeczne i kulturalne w tym mieście. Wraz z naszymi aktywistami, pracownikami, wolontariuszami, beneficjentami i ich rodzinami, możemy mieć na opinię publiczną wpływ znacznie większy, niż kilkudziesięcioosobowe partie, które poza politycznymi przepychankami często nie robią dla ludzi zupełnie nic. Czas, by nasz głos stał się równie ważny, jak innych uczestników życia publicznego Poznania!

Chcemy, by Kampania „Lepszy Poznań” była naszą wspólną inicjatywą, którą razem będziemy tworzyć i realizować. Robocze spotkania konsultacyjne mają na celu prezentację proponowanych przez nas rozwiązań technicznych dotyczących możliwości konsolidacji III sektora, komunikacji, koordynacji działań i lobbingu, a także, przede wszystkim, zebranie od poszczególnych organizacji pomysłów na to co trzeba w Poznaniu zmienić. Mają również na celu wspólne przygotowanie konferencji dla poznańskich NGO’sów, gdy ustalimy już wstępnie zasady funkcjonowania naszej inicjatywy.

Zapraszamy na jedno z czterech spotkań do punktu Infocafe (ul. Libelta 22) w następujących terminach: czwartek (24 września), poniedziałek (28 września) o godzinie 12.00 lub 19.00. Prosimy o wcześniejszy kontakt w celu potwierdzenia Państwa przybycia, ze względu na roboczy charakter spotkań liczba miejsc jest ograniczona, w razie dużego zainteresowania zorganizujemy kolejne konsultacje.

Jeżeli te terminy Państwu nie odpowiadają, prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny, zachęcamy też do zgłaszania swoich uwag i propozycji: stowarzyszenie@lepszyswiat.org.pl , 602 225 366, 61 8525 679 (pn-pt w godz. 11-19)

Poznań naprawdę może być miastem, w którym „warto żyć”. Władze miasta naprawdę mogą być naszym partnerem. Zależy to tylko od tego, czy zorganizujemy się ponad wtórnymi podziałami i zaczniemy mówić jednym głosem w sprawach, które nas łączą!

Z poważaniem

Marcin Janasik

Prezes Zarządu

Stowarzyszenie „Lepszy Świat”