Propozycja dla władz Poznania: zabezpieczmy Fort II

  • 14 May 2010

W związku z niedawnym podpaleniem terenu zielonego na Forcie II (w sposób wykluczający wypadek, czy wybryk młodzieży) oraz zgłaszającymi się do naszej organizacji mieszkańcami postulującymi zabezpieczenie tego terenu w trosce o dobro mieszkających na pobliskich osiedlach dzieci (w związku z naszą kampanią Fort II staje się coraz bardziej znany, a niestety wiele zwłaszcza najmłodszych osób lekceważy znaki ostrzegawcze), proponujemy władzom wspólną akcję zabezpieczenia Fortu przed wstępem osób niepowołanych do czasu zakończenia rozmów ws ewentualnego przejęcia obiektu przez naszą organizację i współpracujące z nami podmioty.

Propozycja dla władz Poznania: zabezpieczmy Fort II

 Propozycja dotycząca zabezpieczenia Fortu II

W związku z ostatnimi podpaleniami na Forcie II (ul. Obodrzycka 61) oraz zgłaszanymi do nas przez poznaniaków prośbami dotyczącymi stanu bezpieczeństwa na Forcie II, zwracamy się do władz miasta i odpowiednich jednostek miejskich z propozycją doraźnego rozwiązania tych kwestii.

Obecnie teren Fortu II jest w części niezagospodarowanej całkowicie niezabezpieczony. Stanowi z jednej strony miejsce spacerów całych rodzin i wyprowadzania psów, jak alkoholowych i narkotykowych libacji młodzieży z pobliskich osiedli. Podczas akcji porządkowej przeprowadzonej 24.04.2010r. przez wolontariuszy Stowarzyszenia i współpracujących z nami organizacji, we współpracy z ZKZL i MPGM (za co korzystając z okazji serdecznie dziękujemy) zdecydowana większość śmieci (dwa kontenery) stanowiły butelki po alkoholu. Brak jakiegokolwiek dozoru (patroli policji i straży miejskiej spotkać  na forcie nie sposób) i specyfika miejsca sprawiają, że ten teren jest po prostu dla poznaniaków niebezpieczny.

Jedynym zabezpieczeniem fos z kilkumetrowymi przepaściami jest kilka tabliczek z ostrzeżeniem, w efekcie czego na jednym z dachów ludzie wydeptali wręcz ścieżkę. Podczas jednej z wizyt na forcie, w towarzystwie przedstawiciela zarządcy, spotkaliśmy pijanego młodego człowieka twierdzącego, że spadł z jednego z nasypów do fosy i doznał ciężkich obrażeń (połamane żebra etc). Ten sam los może niestety spotkać mieszkające na os. Orła Białego dzieci.

Ze względu na oczekiwanie na inwentaryzację obiektu rozmowy dotyczące przekazania nam obiektu z konieczności się przedłużają, nie możemy jednak pozwolić, by takie formalności zagroziły zdrowiu i życiu najmłodszych poznaniaków.

W związku z powyższym, do czasu zakończenia rozmów dotyczących ewentualnego przejęcia Fortu od Miasta, proponujemy:

– zabezpieczenie przez właściciela wejść na zadaszenia fos przez ich ogrodzenie. Pociągnie to za sobą zdecydowanie mniejsze koszty niż ogrodzenie całego terenu należącego do Miasta, a jednocześnie podwyższy to w bardzo znaczący sposób poziom bezpieczeństwa spacerujących po forcie poznaniaków (a zwłaszcza utrudni wejście na zadaszenia dzieciom).

– zobligowanie Policji i Straży Miejskiej do regularnego patrolowania terenu (zwłaszcza w weekendy i wieczorami), legitymowania osób zachowujących się agresywnie i pijanych, pilnowania wykonywania przepisów dotyczących picia alkoholu w miejscu publicznym oraz pilnowania mienia miejskiego (na terenie Fortu II złodzieje kradną: ogrodzenia, metalowe elementy instalacji fortecznych, drewno z parku, a nawet cegły) przez złodziejami. Byłoby to więc nic innego niż wypełnianie przez powyższe formacje ich obowiązków wobec obywateli, do czego są przecież powołane.

W imieniu Stowarzyszenia “Lepszy Świat” deklaruję chęć pomocy w wykonaniu tych prac w formie bezpłatnej pracy wolontariuszy, którzy pomogą przy montażu płotu. Jeżeli zostanie on postawiony na istniejących obecnie elementach ogrodzenia historycznego- możemy teren ogrodzić w całości sami, co w znaczący sposób obniży koszty całej operacji- w tym przypadku wystarczy, jeżeli właściciel zakupi samo ogrodzenie. W miarę możliwości pomagać będziemy również bezpłatnie w patrolowaniu terenu i interweniować w przypadku usiłowania kradzieży ogrodzenia, sporządzić też możemy bezpłatnie mapkę dzikich wysypisk śmieci, miejsc szczególnie niebezpiecznych oraz oprowadzić po nich odpowiednie służby miejskie.

Mamy nadzieję, że podjęcie decyzji w tak ważnej sprawie nie zabierze zbyt dużo czasu – i we współpracy z Miastem zabezpieczymy Fort II do końca maja, umożliwiając okolicznym mieszkańcom bezpieczny wypoczynek już od początku czerwca.