Szkolimy się ponownie

  • 27 October 2015

W poniedziałkowy wieczór 26-ego października, po studiach i pracy, w już kolorowej siedzibie stowarzyszenia, odbyło się kolejne szkolenie dla naszych wolontariuszy. Dziesiątka nowych i starych stażem wolontariuszy miała okazję popracować tym razem nad sobą pod nadzorem naszego trenera i coucha. Tematyką tego spotkania była rola potrzeb i uczuć w pracy z podopiecznym, czyli mówiąc językiem niepsychologicznym, co chcę dla siebie, gdy swój wolny czas, poświęcam dla innych. Temat trudny, praca nad sobą w trakcie szkolenia ciężka, wnioski odkrywcze, choć nie tylko przyjemne. Ale wiedza cenna. Nasi wolontariusze nie tylko udzielają korepetycji, co można by uznać za względnie łatwe, ale udzielają korepetycji w rodzinach o niższym statusie materialnym, często w rodzinach niepełnych i także często z nieudolnym wzorcem wychowawczym. Tam, gdzie pomoc, choćby edukacyjna, naprawdę jest potrzebna, ale i tam, gdzie nawet pomagając, można czasem tak naprawdę mało zrobić.

Szkolenie jest jednym z cyklu szkoleń w programie ‘Wolontariat z MOPR w poznańskich rodzinach’, które mają na celu wzmocnienie i odkrywanie umiejętności miękkich oraz samowiedzy wolontariuszy, świadczących swoją pracę na rzecz podopiecznych z projektu. Są też dobrą okazją do poznania siebie nawzajem i skonfrontowania swoich własnych celów, oczekiwań i umiejętności z innymi wolontariuszami.

Kolejne szkolenie już niebawem, w połowie listopada, na które wolontariuszy zapraszamy. Trudna praca nad sobą … ale cenna.