Tiananmen – pamiętamy!

  • 4 June 2009

W czwartek 4 czerwca  Stowarzyszenie “Lepszy Świat” wraz z Amnesty International zorganizowało w Poznaniu akcję upamiętniającą 20 rocznicę masakry na placu Tiananmen. Początek okazał się dość niefortunny- zgromadzonych aktywistów przywitał deszcz:) Zmusiło to całe zgromadzenie do przemieszczenia się pod pobliskie filary. Liczba zgromadzonych, mimo kiepskiej pogody i późnej pory wynosiła 50-70 osób, choć przez całą, trwającą 1,5 godziny akcję przewinęło się (po liczbie rozdanych zgromadzonym ulotek) około 150 poznaniaków. Akcję rozpoczęło odczytanie fragmentów raportu “Piekło Środka” Krzysztofa Łozińskiego, dotyczącego


szczegółowego przebiegu i chronologii zajść. Następnie zachęcono zgromadzonych do odczytywania listy ofiar, wraz z okolicznościami ich śmierci. Zachęcano też do podpisywania listu AI do prezydenta Chin dotyczącego umożliwienia działalności organizacji Matki Tiananmen i rozdawano ulotki dotyczące praw człowieka w Chinach.
Pod koniec listy ofiar rozpoczęto rozdawanie zgromadzonym zniczy i układanie z nich “1989”. Akcję zakończył mini-koncert Jeremiasza Stróżyka, wykonującego piosenki Jacka Kaczmarskiego, z zaśpiewanymi wspólnie “Murami”.