Za nami kolejna Noc Świątyń

  • 18 września 2017

Noc Świątyń to już nie tylko piękna idea, która funkcjonuje w naszej mentalności, jako figura międzykulturowego Spotkania. To rzeczywistość. W miniony weekend po raz drugi przyszło nam doświadczyć udziału w wydarzeniu, które ma wartość nie tylko religijną i teologiczną, ale też humanistyczno-aksjologiczną, bo pokazuje, że najważniejszy jest człowiek i jego godność. Bez względu na różnice, niepewności i funkcjonujące w społeczeństwie – często bardzo krzywdzące i niesprawiedliwe – stereotypy, przedstawiciele poznańskich Kościołów i Wspólnot religijnych spotkali się, by ukazać fundament stanowiący o tożsamości naszego miasta. Wielokulturowość, bo o niej tu mowa, znów wprowadzona została w pole widzialności, a wpisany w nią szacunek dla Innego, po raz kolejny stał się przyczynkiem dialogu, który w sposób symboliczny i konkretny jednocześnie, utwierdził nas w przekonaniu o potrzebie otwartości na drugiego człowieka – jego świat moralny i duchowy.

Partnerami tegorocznej Nocy Świątyń (16.09.) był Ewangeliczny Zbór Reformowany, Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe, Ośrodek Jungdrung BON, Parafia Prawosławna św. Mikołaja, Parafia Reformowanego Kościoła Katolickiego, Zbór Kościoła Zielonoświątkowego.  Z kolei partnerami Koncertu Międzyreligijnego (17.09.) była Parafia Rzymskokatolicka pw. Wszystkich Świętych w Poznaniu, Michał Szostak, członek The Royal College of Organists oraz Ewangelicki Kościół Reformowany prezentujący psalmy z Psałterza Poznańskiego.

W tym roku Noc Świątyń odbyła się równolegle w Warszawie, Poznaniu i Krakowie. Lokalne odsłony wydarzenia zorganizowało Stowarzyszenie „Warszawa Wielu Religii”, Kampania Rady Europy „Bez Nienawiści”, Stowarzyszenie Lepszy Świat, Fundacja na Rzecz Różnorodności „Polistrefa” oraz Wielokulturowy Kraków.

Za udział w wydarzeniu, pomoc w jego organizacji i promocji, wszystkim zaangażowanym – serdecznie dziękujemy!

Zdjęcia z poznańskiej edycji wydarzenia można zobaczyć tutaj.

Koncert Międzyreligijny w ramach Nocy Świątyń w Poznaniu 17.09.2017 r.