Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

FROM POZNAŃ WITH LOVE. AKCJA NA POLAK POTRAFI

9 Grudzień, 2016 godz. 08:00 - 22 Grudzień, 2016 godz. 17:00

Kilkadziesiąt tys. uchodźców przebywa w Grecji. Ich sytuacja jest dramatyczna – utknęli w obozach, z których większość jest nieprzygotowana na nadchodzącą zimę. Nic nie wskazuje na to, żeby miało się to szybko zmienić. Granice pozostają zamknięte, a obozy, które miały być tymczasowym przystankiem na drodze do bezpiecznego życia, zamieniają się dla wielu rodzin w miejsce stałego pobytu.

Wolontariusze i wolontariuszki pomagający w Grecji angażują się jak tylko mogą w zapewnienie uchodźcom godnych warunków życia: organizują zbiórki odzieży i żywności, budują szkoły i uczą w nich najmłodszych, informują w swoich krajach o tym, jaka forma pomocy jest w tej chwili najbardziej potrzebna.
Takie informacje dotarły też do Poznania. Dlatego postanowiliśmy włączyć się w zbiórkę na rzecz mieszkańców obozu w Nea Kavala, w którym, w nieogrzewanych kontenerach, mieszka ok. 800 osób, w tym ok. 50% dzieci.

From Poznań with Love jest odpowiedzią na apel o pomoc. Możemy działać lokalnie, pokazać, że nasza solidarność może być odpowiedzią na bezsilność.
W nieformalnej grupie poznanianek są studentki i absolwentki, wykładowczynie, pracownice kultury, aktywistki, feministki, działaczki lokalne. Angażują się w życie naszego miasta, ale nie chcą się do niego ograniczać. Za sprawą opowieści Asi, która niedawno wróciła z wolontariatu w jednym z obozów, podjęły decyzję o konieczności działania. Stowarzyszenie Lepszy Świat postanowiło pomóc w przeprowadzeniu akcji.

OBECNIE TRWA AKCJA NA POLAK POTRAFI: POLAKPOTRAFI.PL/PROJEKT/POZNAN-WSPIERA-UCHODZCOW. UDAŁO SIĘ ZEBRAĆ 100% PODSTAWOWEJ KWOTY, TERAZ ZBIERAMY NA KOLEJNE PUŁAPY.

Poznanianki chcą zebrać fundusze, które pozwolą na zakup podstawowych produktów spożywczych. Olej, ryż, cukier, sól, herbata pozwolą mieszkańcom obozów samodzielnie przygotowywać choć część posiłków. Gotowanie i wspólne jedzenie posiłków daje poczucie sprawczości, zbliża ludzi i pozwala budować wspólnotę – w tych ciężkich warunkach taka możliwość znaczy bardzo dużo.

Sytuacja w obozach jest bardzo płynna: z dnia na dzień zmienia się liczba osób, a co za tym idzie – potrzeby. Z tego powodu szczegółowe decyzje o tym co i w jakich ilościach zakupimy, organizatorski podejmą dopiero w momencie zakończenia zbiórki. Zależy nam na sprawiedliwej dystrybucji: każdy mieszkaniec, każda rodzina powinna dostać odpowiadającą jej potrzebom ilość danego produktu.  Produkty chcemy kupić na miejscu, w jednej z greckich hurtowni w pobliżu obozów.
Dystrybucją na miejscu zajmie się Drop in the Ocean.

Więcej o inicjatywie na stronie.

Szczegóły

Start:
9 Grudzień, 2016 godz. 08:00
Koniec:
22 Grudzień, 2016 godz. 17:00
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Poznań

Organizator

From Poznań with love