Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Garażówka na rzecz osób z doświadczeniem uchodźczym w Polsce

28 kwietnia godz. 13:00 - 17:00

Zapraszamy na wyprzedaż ciuchów, butów, książek, płyt, komiksów i wszelkich drobiazgów, które niepotrzebne jednym, mogą przydać się drugim. Przejrzyj szafy, regały pawlacze i garaże. To dobra okazja, żeby dać nowe życie starym przedmiotom, i to w słusznej sprawie. Będzie też rękodzieło, ciasta, lemoniada, koszulki, torby oraz bilety na spektakle i koncerty, którymi podzielą się artystki i artyści, wydawnictwa, restauratorzy i instytucje kultury.

W tym roku spotykamy się na placu Kolegiackim w ramach Estrada Stage i finału Spring Break’a.

Sprzedając i/lub kupując wesprzesz Fundusz Solidarności, na który przekażemy zebrane w ramach publicznej zbiórki pieniądze.

Chcesz coś kupić? –> Po prostu przyjdź!
Masz coś do sprzedania? –> Wyślij zgłoszenie na: garazowka.poznan@gmail.com
Czekamy do 24. kwietnia – liczba miejsc ograniczona!

Nie możesz pojawić się na Poznańskiej Garażówce?
Wesprzyj akcję i wpłać darowiznę na konto:
63 2030 0045 1110 0000 0307 2610 (System Interwencji Prawnej) z dopiskiem: Fundusz Solidarności.
____________________________________________________________
Stowarzyszenie Interwencji Prawnej to ponad 42 tysiące ludzkich spraw i historii. Wojna, rodzinna tragedia, prześladowanie, ucieczka, nowe życie. Wspieramy cudzoziemców uciekających przed wojną i prześladowaniami, by Polska stała się dla nich bezpiecznym domem. Nasi prawnicy pomagają w uzyskaniu statusu uchodźcy, walczą z niesprawiedliwymi deportacjami, reprezentują poszkodowanych cudzoziemców w sądach. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby dzieci i ofiary tortur mogły być wolne i nie musiały mieszkać w zamkniętych ośrodkach za kratami.
W 2018 roku 6 prawniczek i 3 doradczynie integracyjne pomogły 737 cudzoziemcom w 1460 sprawach. Prowadziliśmy zarówno sprawy uchodźcze, migracyjne, jak i dyskryminacyjne. Te ostatnie to głownie sprawy o pobicia na tle rasistowskim czy wykorzystanie przez pracodawców. Z prośbą o pomoc zgłosiło się do nas ponad 5000 ludzi, to pięć razy więcej niż byliśmy w stanie przyjąć. Jednak pomoc prawna to nie wszystko…
Zdarzają się sytuacje, w których potrzebujemy pieniędzy na doraźne wsparcie migrantów i uchodźców. Kilka miesięcy temu zgłosiła się do nas zmaltretowana cudzoziemka. Kobieta pracowała nielegalnie w gospodarstwie rolnym na wschodzie Polski. Została dotkliwie pobita przez pracodawcę. Niesłusznie oskarżono ją o kradzież. Szef nie wypłacił jej trzech ostatnich pensji. Kobieta nie miała też ubezpieczenia. Pomogliśmy jej uregulować dług za pobyt w szpitalu. Podobnie było z Afrykańczykiem, który został pobity w biały dzień na ulicy w Warszawie i to tylko za to, jaki ma kolor skóry. Sprawcy wybili mu obie „jedynki”. Chłopaka nie było stać na implanty zębów a na refundację w swojej ówczesnej sytuacji pobytowej nie miał szans. Niestety, takich spraw z miesiąca na miesiąc trafia się w SIP coraz więcej.
Najczęściej jednak nie chodzi wcale o wielkie kwoty, ale jednorazowe wydatki rzędu 200-300 zł. Takich wydatków mamy jednak sporo. Raz jest to pokrycie kosztów przejazdu cudzoziemca do Warszawy w celu spotkania z prawnikiem czy psychologiem, innym razem wykupienie recepty choremu, zakup butów dla małego uchodźcy albo opłacenie noclegu w hostelu dla rodziny, która z dnia na dzień musiała opuścić ośrodek dla uchodźców czy została wystawiona za drzwi z wynajmowanego mieszkania.
Wielokrotnie zetknęliśmy się z takimi sytuacjami. W takich przypadkach często korzystaliśmy ze środków własnych Stowarzyszenia. Czasem robiliśmy zrzutkę z własnej kieszeni, ale potrzeby ciągle rosną. Z podobnymi wyzwaniami borykają się inne organizacje, z którymi współpracujemy w ramach Konsorcjum organizacji społecznych działających na rzecz uchodźców i migrantów (https://konsorcjum.org.pl/). W ten sposób, podczas jednego ze spotkań, zrodził się pomysł na utworzenie Funduszu Solidarnościowego.

Na czym polega idea Funduszu Solidarności i kto z niego skorzysta?
Ze środków Funduszu będą korzystać migranci, którzy doświadczyli na terenie Polski:
• przemocy wynikającej z popełnienia przeciwko nim czynów motywowanych uprzedzeniami z powodu ich narodowości, etniczności albo religii, innych form przemocy,
• wykorzystania pracowniczego albo handlu ludźmi,
• wypadku przy pracy.

Środki z Funduszu mogą być przeznaczone przede wszystkim na:
• pokrycie kosztów pomocy medycznej, gdy jej uzyskanie w inny sposób jest niemożliwe, przede wszystkim gdy cudzoziemiec lub cudzoziemka są nieubezpieczeni,
• pokrycie kosztów ubezpieczenia medycznego,
• pokrycie dodatkowych kosztów pomocy prawnej poza Warszawą,
• pokrycie drobnych wydatków w sytuacjach nagłych (np. nocleg, zakup odzieży, obuwia, jedzenia, leków)
• wyjątkowo pokrycie innych niezbędnych kosztów związanych z pobytem w Polsce.

Utwórz z nami Fundusz Solidarności. Dzięki Twojemu wsparciu pomożemy kolejnym osobom.
Ze zgromadzonych w ten sposób środków, poza klientami SIP, będą mogli skorzystać także klienci organizacji należących do Konsorcjum.

https://interwencjaprawna.pl/posluchajhistorii/ –> historie nagrane przez ambasadorów: Jowitę Budnik, Andrzeja Seweryna, Annę Nehrbecką; oraz w wersji spisanej.
Historie te były częścią kampanii 1% SIP w 2018 r., ale dotyczą tylko pomocy prawnej/integracyjnej bez tej „doraźnej”.

Każdą złotówkę przekażemy na pomoc dla cudzoziemców. Nasze sprawozdania finansowe za ubiegły rok znajdziesz tutaj: https://interwencjaprawna.pl/o-sip/sprawozdania/

Szczegóły

Data:
28 kwietnia
Czas:
13:00 - 17:00
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Pl. Kolegiacki, Poznań

Organizator

Poznańska Garażówka