Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Kilometry dla Obozu Moria

24 Kwiecień, 2018 godz. 20:00 - 22:00

Zapraszamy do udziału we wspólnym nocnym biegu, którego kilometry przemierzymy w symbolicznej łączności z uchodźcami i uchodźczyniami z obozu Moria na greckiej wyspie Lesbos. Organizując to wydarzenie chcemy zwrócić uwagę na los ludzi przybywających do Europy i trafiających właśnie do obozu przejściowego Moria. Uciekając często całymi rodzinami przed prześladowaniami, wojną, terroryzmem, pozbawieni elementarnej godności, w przepełnionym obozie przejściowym, bez stałego dostępu do wody, tonąc w śmieciach i nieczystościach, stojąc w wielogodzinnych kolejkach po jedzenie, stają się ofiarami bezdusznych europejskich procedur azylowych.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
– bieg ma charakter rekreacyjny,
– do wyboru, w zależności od stopnia zaawansowania, będą dwa dystanse: ok. 3,5 km i ok. 7 km,
– każdy uczestnik otrzyma opaskę z imieniem oraz miejscem pochodzenia uchodźcy lub uchodźczyni obecnie przebywających w obozie Moria,
– zgłoszenie do biegu następuje w formie wpłaty dowolnej darowizny na konto Stowarzyszenia Lepszy Świat (nr konta: 14 1030 0019 0109 8530 0044 4713 z dopiskiem: darowizna obóz Moria) – 100% zebranej kwoty zostanie przekazane organizacji One Happy Family działającej na wyspie Lesbos z przeznaczeniem na zakup artykułów spożywczych,
– osoby nieposiadające lamp czołowych dostaną je od organizatora
– zapraszamy również osoby uprawiające Nordic Walking,
– trasa biegu wyznaczona będzie brzegiem Warty pomiędzy mostami, z wykorzystaniem elementów Wartostrady,

W tym samy dniu, na wyspie Lesbos odbędzie się bieg uchodźców/czyń na trasie z obozu Moria do organizacji One Happy Family.

Więcej informacji: stowarzyszenie@lepszyswiat.org.pl

OBÓZ MORIA:
Obóz Moria to pierwsze miejsce, do którego trafiają uchodźcy i uchodźczynie przybywający w wyspę Lesbos. Jest to byłe wojskowe więzienie, w którym stale przebywa, przy realnie istniejącymi 2 500 miejscami, pomiędzy 5 000 a 6 000 osób. Otoczony drutem kolczastym i częściowo wysokimi murami obiekt, kojarzy się z więzieniem. W jego wnętrzu panują dramatyczne warunki. Obóz jest całkowicie przepełniony. Ponad połowa osób przebywa w tymczasowych namiotach, w tym w zwykłych, letnich i turystycznych. Zimna woda jest dostępna wyłącznie przez 1-2 godziny dziennie. Hałdy śmieci, całkowicie brudne sanitariaty dopełniają trudnych warunków życia. Przy temperaturach spadających w nocy poniżej 5 stopni, a w zimie również poniżej zera, ludzie bardzo marzną. Na terenie obozu w wyniku przepełnienia oraz toczącej się walki o przetrwanie, dochodzi do częstych konfliktów. Ze względu na bliskość brzegu tureckiego i względne bezpieczeństwo podróży, na wyspę przybywa wiele rodzin. W konsekwencji w obozie przebywa bardzo dużo dzieci. Wiele małych organizacji pozarządowych działających na miejscu, stale sygnalizuje problem braku respektowania praw człowieka na terenie obozu Moria.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Lepszy Świat, Sport For Refugees

Szczegóły

Data:
24 Kwiecień, 2018
Czas:
20:00 - 22:00
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Cypel na Warcie przy ulicy Estkowskiego w Poznaniu

Organizatorzy

Stowarzyszenie „Lepszy Świat”
Sport For Refugees