Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Koncert Przestrzenie Sacrum | Oleszak/Mańko

21 Wrzesień, 2019 godz. 20:00 - 21:00

Przestrzeń Sacrum parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Poznaniu wypełni się cudami improwizatorskimi! Lepszy Świat serdecznie zaprasza na wyjątkowy koncert duetu Oleszak/Mańko, zainaugurują Festiwal Przestrzenie Sacrum!

Na organach zagra WItold Oleszak – niezwykle doświadczony i błyskotliwy pianista, koncertujący regularnie z europejską czołówką free improv. Jego duetowe dokonania z Rogerem Turnerem są jednym z najjaśniejszych punktów polskiej improwizacji XXI wieku. Na skrzypcach zaprezentuje się Ostap Mańko – muzyk z filharmonijnym rodowodem, coraz odważniej wkraczający na scenę swobodnej improwizacji, łącząc nienaganny klasyczny warsztat z eksperymentalną elektroniką.

Wstęp absolutnie wolny!

Artyści:

WITOLD OLESZAK | organy
– naukę muzyki rozpoczął w wieku 5 lat. Po latach formalnej edukacji (fortepian klasyczny) porzucił szkołę, występując jako członek para-teatralnych i avant-rockowych grup. Te doświadczenia, najbardziej wpłynęły na jego rozwój artystyczny. Od 1989 studiował architekturę (jest dyplomowanym architektem), jednocześnie samodzielnie kontynuował naukę gry na instrumencie. W tamtym czasie tworzył utwory-ilustracje dla teatru alternatywnego i koncepcje partytur graficznych. Obecnie jest całkowicie oddany swobodnej improwizacji. Zazwyczaj gra na fortepianie, fortepianie preparowanym, instrumentach własnej konstrukcji oraz zdewastowanych i uszkodzonych. Niedawno podjął się roli dyrygenta Poznańskiej Orkiestry Improwizowanej. Zarówno w muzyce jak i w życiu, fascynuje go wszystko co jest niejednoznaczne i niedookreślone. Maciej Lewenstein, w swojej książce „Polish Jazz Recordings and Beyond” napisał: „On jest absolutnym objawieniem: jego gra jest rodzajem mieszanki stylów Johna Cage’a i Cecila Taylora, wyniesionych poza zupełnie nowe horyzonty”.

OSTAP MAŃKO | skrzypce
– skrzypek działający w obszarach muzyki akademickiej, nowej, elektroakustycznej, improwizowanej. Absolwent Akademii Muzycznej im. M. Lysenka we Lwowie. Kształcił się u takich pedagogów jak: Y. Oniszczenko, J. Kaliszewska, B. Bryła, L. Oniszczenko, G. Pavlij, K. Śmietana, P. Thomas, A. Ivanov,, L. Prunaru., M. Mellinger, S.Schardt. Jest laureatem konkursów skrzypcowych. Nagrodzony Stypendium Prezydenta Ukrainy (2001), Stypendium Oleha Krysy (2005), Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gaude Polonia” (2007, 2009). Pracował w Orkiestrze Kameralnej „Leopolis”, Orkiestrze Kameralnej „Perpetuum Mobile”, Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Lwowskiej, Wrocławskiej Orkiestrze Kameralnej „Leopoldinum”. Był koncertmistrzem w międzynarodowych projektach Lutosławski Youth Orchestra (2005) oraz I,Culture Orchestra (2011). Obecnie pracuje w Orkiestrze Filharmonii Poznańskiej. Jest członkiem zespołów muzyki nowej Sepia Ensemble (Poznań), Constanty (Lwów), którego jest współzałożycielem, duetu Dąbrowski/Mańko, formacji Drogi Krajowe oraz Poznańskiej Orkiestry Improwizowanej.

Koncert pod opieką kuratorską RAFAŁA ZIĄBKI
– producenta i kuratora sztuk performatywnych. Jego głównym projektem jest rozwijana od 2017 r. Poznańska Orkiestra Improwizowana. Jako kurator porusza się przede wszystkim w obszarze muzyki improwizowanej, sound artu i bio artu. W swojej działalności skupia się przede wszystkim na otwartych inicjatywach, wychodzących poza instytucjonalne ramy i poszukujących odbiorcy w jego codziennym otoczeniu oraz na budowaniu środowisk sprzyjających twórczej współpracy.

❖ Czasoprzestrzeń Sacrum:

sobota | 21.09 | godz. 20.00
Parafia Ewangelicko-Augsburska (Luterańska) w Poznaniu
ul. Obozowa 5

❖ Wydarzenie finansowane jest z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego, a patronat nad nim objął Prezydent Miasta Poznania, Pan Jacek Jaśkowiak oraz Młodzieżowa Rada Miasta Poznania.

Szczegóły

Data:
21 Wrzesień, 2019
Czas:
20:00 - 21:00
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Parafia Ewangelicko-Augsburska (Luterańska) w Poznaniu, ul. Obozowa 5, 60-289 Poznań

Organizator

Stowarzyszenie „Lepszy Świat”