Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Wystawa fotograficzna

22 Listopad, 2020 - 21 Grudzień, 2020

Projekt Oczy_rzeczywistości powstał we współpracy naszego stowarzyszenia i Kolektywu Nurkowego Bojka. W ramach II Poznańskiego Tygodnia Tolerancji zapraszamy Was do wzięcia udziału w aż 5 wydarzeniach.

Celem naszych działań jest edukacja i poszerzanie świadomości społecznej mieszkańców i mieszkanek Poznania na temat życia i codzienności z perspektywy kobiet o zróżnicowanym stopniu sprawności ruchowej, które są również członkiniami grupy projektowej i współautorkami projektu.

Wystawa fotograficzna OCZY_RZECZYWISTOŚCI, jest nawiązaniem nie tylko audytywnym do słowa oczywistości. Punktem wyscia autorek kampani jest chęć odkrycia „niewidocznego” i ukazanie oczywistości życia, które wiodą, oczami rzeczywistości, w której żyją, odkrycia ich Codziennosci bycia matka, kobieta, pracownica, sportowczynia, aktywistka. Typowe role społeczne pełnione przez nietypowe kobiety, bo o zróżnicowanym stopniu sprawności ruchowej, są tematem naszej sesji. Zwyczajność, dla niektórych tak oczywista, nie dla każdego jest w równym stopniu dostępna. Stereotypy bardzo często głęboko zakorzenione u osób ruchowo normatywnych, powodują dysonans pomiędzy indywidualnym widzeniem siebie kobiet z niepełnosprawnością, a odbiciem w oczach otaczającego społeczeństwa. Infantylizacja, pozbawienie seksualności, ograniczanie praw reprodukcyjnych, podważanie decyzyjności, jest jedna strona „medalu uprzedzeń i przemocy”, która wzmacnia negatywne stereotypowe widzenie kobiet z niepełnosprawnością. Po drugiej stronie mamy jeszcze większa liczbę kobiet, które poza obarczeniem bycia w „modelu” dotknięte są wykluczeniem najbardziej Podstawowym, czyli ekonomicznym, które ciągnie za sobą łańcuch kolejnych ograniczeń w dostępie do służby zdrowia, pracy i swobodnego decydowania o swojej egzystencji wynikającej z uzależnienia od osób „opiekujących” się nimi. Sytuacja kobiet z niepełnosprawnościami w Polsce jest wciąż tematem niewidocznym w przestrzeni. Autorki chcą, aby wystawa stanowiła przestrzeń, w której będą one mogły snuć swobodną narrację o samych sobie.

Wystawę organizujemy w formie online. Już wkrótce informacja o tym, jak wziąć w niej udział.

Wydarzenie jest organizowane w ramach II Poznańskiego Tygodnia Tolerancji. Więcej o inicjatywie na stronie.

Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Poznania

Szczegóły

Start:
22 Listopad, 2020
Koniec:
21 Grudzień, 2020
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:

Organizatorzy

Kolektyw nurkowy Bojka
Stowarzyszenie „Lepszy Świat”