Noc Świątyń w Poznaniu

Idea Nocy Świątyń powstała w 2015 roku w Warszawie, gdzie działa wiele wspólnot religijnych, biorących udział w corocznej Nocy Muzeów. Inicjatorzy wraz z członkami tych wspólnot doszli do wniosku, że warto zaszczepić tę ideę i otworzyć drzwi świątyń, aby pokazać świat na co dzień niedostępny dla mieszkańców. W 2016 roku postanowiliśmy zorganizować pierwszą edycję Nocy Świątyń w Poznaniu, a w 2017 roku do inicjatywy dołączył Kraków.

Naszym celem jest ukazanie Warszawy, Poznania i Krakowa jako miast wielokulturowych, różnorodnych i otwartych, które swe tradycje wielokulturowości pielęgnują od kilkuset lat. Uważamy, że w obecnej sytuacji, gdy niechęć do wszelkiej „inności” jest coraz mocniej zauważalna, tego typu inicjatywy mogą umożliwić poznanie grup społecznych zagrożonych stereotypowym postrzeganiem. Uważamy, że bezpośredni kontakt z przedstawicielami mniejszości religijnych pomoże w przełamaniu ewentualnych uprzedzeń.

Chcemy by Noc Świątyń była okazją do odwiedzenia miejsc najważniejszych dla przedstawicieli i przedstawicielek różnych wyznań.
Wierzymy, że będzie to czas zwiedzania niezwykłych budowli i wyjątkowych miejsc, rozmów z członkami wspólnot religijnych, zadawania pytań i rozwiewania wątpliwości. Będzie to również wydarzenie o charakterze kulturalnym, któremu towarzyszyć będą koncerty, prezentacje czy warsztaty.

 

PROGRAM POZNAŃSKIEJ NOCY ŚWIĄTYŃ (16.09.2017) TUTAJ I TUTAJ

 

Noc Świątyń w Poznaniu – edycja 2016 (ARCHIWUM)

W 2017 roku wydarzenie jest organizowane przez Stowarzyszenie „Warszawa Wielu Religii„, Kampanię Rady Europy „Bez Nienawiści„, Stowarzyszenie Lepszy Świat, Fundację na Rzecz Różnorodności „Polistrefa” oraz Wielokulturowy Kraków.