Działania

Budujemy szkołę w Nepalu (archiwum)

Mamy to! 02.06.2017 roku, czyli po dwóch latach ciężkiej, wolontarystycznej pracy, wybudowaliśmy w w Bakrang 6, dużą, kolorową, a przede wszystkim solidną i wytrzymałą szkołę! Już wkrótce dzieci przeniosą się z tymczasowej szkoły do pięknego i solidnego budynku.

Dziękujemy za wsparcie wszystkim, którzy uwierzyli w powodzenie akcji i dołożyli cegłę do odbudowy szkoły. Dziękujemy przede wszystkim Maciejowi i Sylwii za ich tytaniczną pracę. Jesteście wielcy! Otwarcie szkoły było niezwykle wzruszającym i radosnym świętem dla całej wioski! Dniem, który zapamiętamy na bardzo długo.
Wkrótce zamieścimy raport z podsumowaniem działań i sposobem wydatkowania finansów otrzymanych od darczyńców.

Zachęcamy do zapoznania się z raportem, który zawiera opisy etapów budowy szkoły, sprawozdanie finansowe oraz relację fotograficzną z prowadzonych prac. Pełne sprawozdanie na stronie. Przygotowaliśmy również krótki reportaż z działań, który dostępny jest tutaj. Bieżące relacje Sylwii Jędernalik z placu budowy można śledzić na stronie: www.uprowadzonadonepalu.pl.

2 listopada 2016 roku, tuż po zakończeniu pory deszczowej, Sylwia Jędernalik i Maciej Pastwa, jako wolontariusze Stowarzyszenia “Lepszy Świat”, powrócili do Nepalu, by dokończyć budowę szkoły w wiosce Bakrang-6. Budowa pnie się w górę! 

baner nepal 2016.12

Sylwia i Maciej, walcząc o pozwolenia na budowę szkoły, przebywali uprzednio w Nepalu siedem miesięcy. Po 169 dniach walki zdobyli potrzebne pozwolenia, jednak na czas pory monsunowej, uniemożliwiającej prowadzenie budowy na terenie górzystym, w czerwcu 2016 roku wrócili do Polski. Od listopada 2016 przebywają znów w Nepalu, gdzie tym razem z sukcesem prowadzą budowę szkoły dla 300 uczniów! Szkoła o powierzchni 600m2 będzie składać się z 2 poziomów, tarasu i 8 sal lekcyjnych.

W pierwszym etapie budowy Sylwia i Maciej podpisali umowę z firmą wykonawczą. W przeciągu miesiąca wykopane zostały fundamenty, w których stanęły 33 filary z prętów metalowych, połączone ze sobą dolnymi wiązaniami. W tym czasie konstrukcja ta została także wylana zaprawą betonową. Obecnie ukończone zostało przygotowywanie ściany z cegieł między wiązaniami, a pracownicy rozpoczynają konstruowanie wiązań górnych. Po tym etapie całość fundamentów zostanie wylana zaprawą betonową i ukończony zostanie najbardziej czasochłonny i najtrudniejszy do wykonania poziom “0” szkoły!

Według planu budowa szkoły ma zostać ukończona w maju 2017 roku.

O bieżących działaniach i budowie szkoły w Bakrang-6 można przeczytać na blogu Sylwii www.uprowadzonadonepalu.pl oraz na fanpage’u Uprowadzona do. Zachęcamy do lektury!

We are building a school in Nepal

On April 25, 2015, a massive earthquake ruined Nepal, one of the poorest countries in the world. A few days after the earthquake, Maciej Pastwa, a traveller from Poznan, reached the village Bakrang-6, Gorkha district, 50 kilometres from the epicentre. Together with the „Better World” association, he decided to rebuild a devastated school, attended by 300 pupils on a regular basis. Our goal is to rebuild a 500 square meter school, comprised of 14 classrooms. More

1

Dlaczego to robimy?

25 kwietnia 2015 roku ogromne trzęsienie ziemi zniszczyło Nepal, jeden z najbiedniejszych krajów świata. Poznański podróżnik Maciej Pastwa kilka dni po trzęsieniu dotarł do wsi Bakrang-6 w dystrykcie Gorkha, oddalonej o 50 km od epicentrum. Wraz ze Stowarzyszeniem “Lepszy Świat” postanowił odbudować zniszczoną szkołę, do której uczęszczało 300 uczniów. Podróżnik założył wraz z dyrektorem placówki, nauczycielem i sympatyzującymi Nepalczykami wolontariacki komitet na rzecz jej odbudowy. Swoim pomysłem podzielili się z przedstawicielami lokalnej władzy, którzy docenili starania komitetu i wyrazili chęć wsparcia planowanych działań. Tylko 60% Nepalczyków potrafi czytać i pisać, dlatego odbudowa szkoły jest szczególnie ważna.

W zaledwie 3 dni założył wraz z dyrektorem placówki, nauczycielem i dwoma sympatyzującymi Nepalczykami wolontariacki komitet na rzecz jej odbudowy. Swoim pomysłem podzielili się z przedstawicielami lokalnej władzy, którzy docenili starania komitetu i wyrazili chęć wsparcia planowanych działań. W języku nepalskim podpisano porozumienie współpracy.

Podróżnik podczas pobytu w Nepalu postanowił poprosić o pomoc poznańskie Stowarzyszenie “Lepszy Świat”, z którym już wcześniej realizował akcje pomocowe. Poniższa pocztówka zainicjowała wspólną przygodę oraz przygotowania do projektu: “Budujemy szkołę w Nepalu”.

Jak to robimy?

Trzy z czterech istniejących budynków, stanowiących szkołę, nadaje się niestety do rozbiórki. Ostatni budynek wymaga naprawy i w przyszłości będzie mógł być wykorzystany na sekretariat. W planach mamy wybudowanie nowej, dwupoziomowej szkoły o łącznej powierzchni ok. 600 m2, w skład której będzie wchodziło 8 klas. Projekt chcemy rozszerzyć uwzględniając możliwość pracy wolontariuszy w ramach dodatkowych zajęć dla dzieci, w tym języka angielskiego. Nasi nepalscy przyjaciele zbudowali tymczasową konstrukcję, która obecnie pełni funkcję szkoły.

Skąd pozyskujemy na to fundusze?

Do odbudowania szkoły będziemy potrzebować dużych funduszy. Przewidywany koszt realizacji całego projektu to ok. 400 tys. złotych. Ze względu na tak wysoką sumę, w akcję zaangażowaliśmy różne grupy społeczne.

W okresie 02.08.-01.10. prowadziliśmy zbiórkę funduszy na portalu Polak Potrafi (www.polakpotrafi.pl/projekt/nepal). W ciągu 60 dni projekt wsparło 782 osób, suma wszystkich wpłat wyniosła 102 171 zł.
Od lipca trwa zbiórka publiczna na rzecz odbudowy szkoły. Z puszkami kwestarskimi pojawiliśmy się na Festiwalu Woodstock (30.07.-01.08.205), Dni Pyrlandii (30.08.2015), Festiwalu Górskim w Lądku Zdrój (17-20.09.2015).
Od września w akcję zaangażowały się poznańskie (i nie tylko) szkoły. We wrześniu i październiku Maciej Pastwa poprowadził kilkanaście spotkań dotyczących akcji w wybranych szkołach.

Dodatkowo Maciej Pastwa sprzedał swoje mieszkanie, a kwotę ze sprzedaży przekazał na rzecz odbudowy szkoły.

Akcję “Budujemy szkołę w Nepalu” wsparli m.in. Aleksander Doba, Anna Czerwińska, Rafał Sonik, Łukasz Wierzbicki, Piotr Tomza, Jerzy Kostrzewa, Kazimierz Ludwiński, Muzeum Arkadego Fiedlera, zespół Enej, Voo Voo, Strachy na Lachy, Sound’n’Grace, AINU, Dagadana.

Jak możesz pomóc?

  • (wpis archiwalny – zbiórka została zakończona) wesprzeć akcję finansowo, wpłacając dowolną kwotę na specjalnie wydzielone konto: Citi handlowy 26 1030 0019 0109 8503 3000 6755,  proponowany tytuł przelewu: Budujemy szkołę w Nepalu; dane odbiorcy: Stowarzyszenie “Lepszy Świat”, ul. Libelta 22, 61-707 Poznań (Uwaga! Konto walutowe EUR: 20 1030 0019 0109 7806 0105 0038; Kod Swift CITIPLPX)
  • pomóc przy samej organizacji zbiórki i towarzyszącym im wydarzeniom,
  • udostępnić informację o akcji znajomym, rodzinie i zachęcić ich do wsparcia inicjatywy,
  • podzielić się swoim pomysłem na rozpowszechnienie akcji.

Odbuduj z nami nepalską szkołę!

Koordynator akcji:

Maciej Pastwa, tel. +977 9818287297 (numer nepalski), e-mail: pastwa@vp.plwww.pastwa.eu

Zobacz, co u nas słychać

Najnowsze aktualności ze świata działań społecznych, edukacji
i wsparcia lokalnych inicjatyw.

Skontaktuj się 
z nami

Szukasz wsparcia lub okazji do zaangażowania w działania społeczne? 
Zaufaj nam i skorzystaj w naszego formularza kontaktowego.
Skontaktuj się 
z nami - Stowarzyszenie Lepszy Świat