Wydarzenia

Światła pamięci ofiarom z granicy

W ciągu minionych dwóch lat, na polsko-białoruskim pograniczu zmarło ponad 50 osób, a ponad 300 uważa się za zaginione. W okresie, kiedy w naszej lokalnej tradycji wspominamy zmarłych, zapraszamy na zgromadzenie „Światła pamięci ofiarom z granicy”, w trakcie którego będziemy wspominać ludzi, którzy zginęli „w drodze”, a których ciała odnaleziono na terenie Polski.

W ciągu minionych dwóch lat, na polsko-białoruskim pograniczu zmarło ponad 50 osób, a ponad 300 uważa się za zaginione.

W okresie, kiedy w naszej lokalnej tradycji wspominamy zmarłych, zapraszamy na zgromadzenie „Światła pamięci ofiarom z granicy”, w trakcie którego będziemy wspominać ludzi, którzy zginęli „w drodze”, a których ciała odnaleziono na terenie Polski.
Odczytując imiona i nazwiska zmarłych, zapalając ku ich pamięci znicze, chcemy symbolicznie przywrócić ich indywidualne postacie oraz oddać im należny ludzki szacunek, którego zabrakło.

Jako organizatorzy oraz organizatorki zgromadzenia i przede wszystkim członkowie społeczeństwa od lat doświadczającego emigracji i międzynarodowej otwartości, uważamy, że działania polskich służb państwowych w odpowiedzi na zjawisko migracji, nie mogą narażać ludzi na śmierć. W przypadku osób tragicznie zmarłych na granicy, mówimy o uciekinierach z krajów ogarniętych wojnami i niepokojami, między innymi: Syrii, Sudanu, Afganistanu, Jemenu. Fakt, że w polskich lasach umierają z wycieńczenia osoby z takim tłem migracyjnym, nie mieści się w żadnym systemie wartości i jest nie do obrony w zderzeniu z przyszłą oceną historii.

Niech nasz udział w tym wydarzeniu będzie wyrazem pamięci o zmarłych „w drodze” – tych wszystkich ludziach, którzy padli ofiarą populizmu, politycznej manipulacji, obojętności, a nierzadko też dehumanizacji. Jednocześnie, niech będzie to demonstracja naszej niezgody na bezprawie i nielegalne pushbacki, na brak wrażliwości oraz kryzys postaw humanitarnych i solidarnościowych w obliczu globalnych procesów migracyjnych.

Zapraszamy 2 listopada na godzinę 20.00 na Plac Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Link do wydarzenia.

Zobacz inne wydarzenia

Poznaj z nami nowych ludzi i wspieraj lokalne inicjatywy społeczne!

Skontaktuj się 
z nami

Szukasz wsparcia lub okazji do zaangażowania w działania społeczne? 
Zaufaj nam i skorzystaj w naszego formularza kontaktowego.
Skontaktuj się 
z nami - Stowarzyszenie Lepszy Świat